Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/kiinfo/domains/kinas.info/public_html/files/left/movie_boxoffice_rez.php on line 15
Šnipų tiltas / Bridge of Spies (2015) - KINAS.INFO
kinas.info
Filmų duomenų bazė Aktorių duomenų bazė Režisierių duomenų bazė
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Visų Lietuvoje rodomų filmų tikslus seansų laikas
Naujienos iš kino pasaulio
Artimiausių premjerų tvarkaraštis
KINAS.INFO bendradarbių filmų recenzijos
Naujausių DVD apžvalga
Geriausi filmai, aktoriai ir režisieriai
KINAS.INFO konkursuose laimėkite prizus!
Diskutuokite KINAS.INFO klube
Atnaujinkite informaciją apie filmą!
Šnipų tiltas
Šnipų tiltas
Bridge of Spies
Biografinis / Drama / Istorinis
9.2 / (Balsavo: 9)
 

 

Režisierius:
Steven Spielberg

Aktoriai:
Tom Hanks
Mark Rylance
Domenick Lombardozzi
Joshua Harto
Alan Alda
John Rue
Billy Magnussen
Amy Ryan
Austin Stowell
Jesse Plemons
Michael Gaston
Dakin Matthews
Edward James Hyland
Peter McRobbie
Sebastian Koch

Premjera: 2015

Pastatyta: JAV

Filmo trukmė: 141 min.

Lietuvoje nuo: 2015-11-27

Kino studija: DreamWorks SKG

Platintojas: Theatrical Film Distribution

Sužinokite kada filmas buvo rodomas

 
Marijus Kulvietis:
Steveno Spielbergo filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) yra sukurtas pagal garsią Šaltojo karo istoriją, kai JAV ir Sovietų Sąjunga pirmą kartą apsikeitė šnipais. 1962-ais metais Amerikoje sugautas sovietų šnipas Rudolfas Abelis buvo iškeistas į  JAV žvalgybinio lėktuvo pilotą Francisą G. Powersą, numuštą virš Tarybų Sajungos. Apsikeitimas vyko ant Rytų ir Vakarų Berlyno dalis jungusio Genikės tilto.

Sovietų Sajungos laikais kinas porą kartų parodė šios istorijos dalį iš socialistinio lagerio propagandos varpinės. Donatą Banionį išgarsinusiame filme „Ne sezono metas“ lietuvis vaidino Abelio prototipą, o filmo įžangoje kalbėjo pats Rudolfas Abelis. Žymiai menkesnio meninio lygio propagandiniame filme „Mes kaltiname“ 1985 metais lakūną Powersą suvaidino irgi lietuvių aktorius Remigijus Sabulis.

Šiais 2015-ais metais Stevenas Spielbergas vėl grįžta prie garsios Šaltojo karo istorijos su jam būdingu patosu ir svarbiomis amerikietiškomis vertybėmis. Jis teiga, jog nenorėjo imtis politinės konjunktūros. Labiau galvojo apie savo vaikystę, kuomet mokykloje jį mokė slėptis po suolu oro pavojaus atveju. Lygiai taip pat apie oro pavojų ir branduolinį bombardavimą filme galvoja pagrindinio filmo personažo advokato  Džeimso Donovano sūnus.

Pagrindinis personažas ir Atikus Finčas   

Po Antrojo Pasaulinio karo Džeimsas Donovanas dirbo kaltintoju Niurnbergo procese. Po to tyliai įsidarbino draudimo kompanijoje ir galėjo gyventi ramiai. Likimas nusprendė, kad jam, pavyzdingam šeimos tėvui primygtinai pataria ginti ką tik sugautą sovietų šnipą Rudolfą Abelį. Nuosprendis žinomas iš anksto, nes rusų šnipai tuo metu Amerikoje buvo didžiausi priešai. Tiesiog reikia pademonstruoti pasauliui, jog JAV demokratija kiekvienam teisme suteikia progą į geriausią gynybą ir teisingumą. Iš pradžių advokatas Donovanas yra šokiruotas, tačiau palaipsniui pajunta profesinį azartą. Iš pradžių jis įtikina teisėją neskirti rusų šnipui mirties bausmės. Jį tiesiog pasodina į kalėjimą. Vėliau Donovanas nenusiramina ir įsigudrina paduoti apeliaciją dėl netinkamų amerikiečių pareigūnų elgesio.

Stevenas Spielbergas yra tikrojo Džeimso Donovano sūnaus bendraamžis. Todėl jis pagrindinį personažą paverčia idealizuotu tėvu-teisininku. Tokiam vaidmeniui Stevenas Spielbergas negalėjo pakviesti geriau tinkančio aktoriaus, negu Tomas Hanksas. „Šnipų tilte“ režisierius puikiai suderina šio aktoriaus "gerulio" amplua su pagrindiniu amerikietiško teisuolio archetipu  Atiku Finču , tėvu-advokatu iš teisminės dramos „Nežudyk strazdo giesmininko“ . Būtent Atikus Finčas, kurį to paties pavadinimo knygos ekranizacijoje XX amžiuje suvaidino legendinis aktorius Gregory Peck ir laimėjo sau Oskarą, JAV buvo pripažintas svarbiausiu visų laikų teigiamu herojumi.  Atikus Finčas taip pat kovojo iš anksto praloštame teismo procese. Gynė silpną vienišių nuo priešiškai nusiteikusios visuomenės. Jo fiasko taip pat atrodė stipria moraline pergale.

Nauja Spielbergo istorija  

Stevenas Spielbergas neapsiriboja senų siužetų kartojimu. Senus motyvus ir Atiko Finčo modelį jis naudoja kaip įžangą savo istorijai. Kai Rudolfą Abelį uždaro JAV kalėjime, Donovaną pasikviečia CŽV direktorius. Jis paprašo advokato vykti į padalintą Berlyną ir susitarti dėl keitimo. Tuo pat metu Tarybų Sąjungos kalėjime atsidūrė amerikiečių lakūnas Francis Powersas.

Šiemet buvo daug filmų apie specialias tarnybas ir šnipus. Šalia jų „Šnipų tiltas“ atrodo visai kitaip, nes jo personažas nėra romantizuojamas. Advokatas Donovanas pats nėra žvalgas ir su jais nekovoja. Jis yra tiesiog geras žmogus. Džeimsas Donovanas neturėjo ypatingų galių ir realiame gyvenime. Ką savo filme Spielbergas pabrėžia.
  
Savo tvirtus moralinius principus Džeimsas Donovanas pavertė profesija. Jis tapo derybininku dėl įkaitų išlaisvinimo ir išgelbėjo daug gyvybių vėliau Kuboje. Visa šita  karjera prasidėjo būtent nuo Berlyno, kuriame savo asmenine iniciatyva Džeimas Donovanas užsispyrė Rudolfą Abelį iškeisti ne tik į lakūną Powersą, kas buvo sutarta iš esmės nuo pat pradžių. Jis nusprendė žūtbūt išlaisvinti ir dar vieną žmogų-naivų amerikiečių studentą, kurį kaltino šnipinėjimu. Tokiu būdu filmas tampa šnipų trileriu, kurio pagrindinis herojus yra tiesiog žmogaus teisių gynėjas.

Steveno Spielbergo simpatijos ir moralas   

Amerikiečių ir sovietų žvalgybininkai parodyti  be jokių autoriaus simpatijų. Pats ryškiausias filmo personažas yra Rudolfas Abelis, kurį vaidina britų aktorius Mark Rylance. Jis yra žinomas teatro vaidmenimis : 2 sykius pelnęs prestižinius Anglų teatro Olivier ir 3 sykius Tony apdovanojimus. Kine jis įsiminė pagrindiniu vaidmeniu neseniai mirusio prancūzo  Patrice Chéreau filme "Intymumas".   Steveno Spielbergo „Šnipų tilte“  aktorius Mark Rylance nusipelnė Oskaro, kuriam tikriausiai bus nominuotas. Jo suvaidintas rusų šnipas yra pagyvenęs žmogus, kuris nepraranda sveiko proto, humoro ir orumo.  Jo dažnas klausimas: „O ką tai duotų?“ ilgam įsimena žiūrovui. (Neveltui dialogus filmui tvarkė broliai Coenai).

Toks charizmatiškas Abelis parodo, kad autorius nedalina žmonių į savus ir svetimus. Rusai, amerikiečiai ir vokiečiai –visi dirba savo darbą . Kas kieno pusėje dirba-lemia likimas ir atsitiktinumas. Rudolfas Abelis gauna šifruotus pranešimus metalinio dolerio monetoje. Jo priešininkas  lakūnas Powersas slepia kišenėje tokį patį dolerį, kuriame paslėpta nuodinga adata. Tam, kad lakūnas galėtų nusižudyti nesėkmės atveju.

„Šnipų tiltas“  nėra perspėjimas, nėra priminimas ar gąsdinimas. Taip pat jis nėra tik saldus nostalgiško retro kino seansas. Nors Stevenas Spielbergas filmuoja senamadiško filmo ritmu ir stiliumi. „Šnipų tiltas“  labiausiai yra apmąstymas apie tuos laikus, kuomet žmonės buvo padalinti į dvi Šaltojo karo priešiškas stovyklas. Juos skirė geležinė uždanga. Bet iš esmės jie buvo panašūs vienas į kitą ir visų krizių laikais sugebėjo susitarti. Viso filmo veiksmo metu bet kokiems nesimpatiškiems ir piktiems žmonėms pavyksta išvengti aukų ir pasiekti visus tenkinantį  "happy end`ą". Net tuomet, kai priešas numuša karinį lėktuvą, jo lakūnas lieka gyvas. Po kažkiek laiko jis sėkmingai grįžta namo.

Stevenas Spielbergas yra ne tik puikus režisierius, bet ir humanistas, kuris tiki laiminga pabaiga. Šiandien, kai  politinė pasaulio situacija vėl yra įtempta, Stevenas Spielbergas prisimena savo vaikystę, kuomet  buvo kur kas baisesni branduolinio susinaikinimo pavojai. Buvo neperžengiama  Berlyno siena su spygliuotomis vielomis. Bet tame pačiame Berlyne buvo ir tiltai, ant kurių garbingai keitėsi belaisviais ir sugebėdavo susitarti.
Marijus Kulvietis
 
Vardas:
Slaptažodis:
prisiminkite mane
 
 
 
  
  1. 
 
169 107
  2. 
 
46 792
  3. 
 
24 870
  4. 
 
24 343
  5. 
 
21 493
Pelningiausių savaitgalio filmų TOP-20
 
Šiandien gimtadienius švenčia 43 asmenys:
Missi Pyle (46 m.)
Harry Lennix (54 m.)Sužinokite daugiau apie KINAS.INFO projektą Susipažinkite su KINAS.INFO darbuotojais Dirbk kartu su KINAS.INFO Reklama KINAS.INFO portale KINAS.INFO kontaktai Privatumo sąlygos, apsiribojimas nuo teisinės atsakomybės