kinas.info
Filmų duomenų bazė Aktorių duomenų bazė Režisierių duomenų bazė
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Visų Lietuvoje rodomų filmų tikslus seansų laikas
Naujienos iš kino pasaulio
Artimiausių premjerų tvarkaraštis
KINAS.INFO bendradarbių filmų recenzijos
Naujausių DVD apžvalga
Geriausi filmai, aktoriai ir režisieriai
KINAS.INFO konkursuose laimėkite prizus!
Diskutuokite KINAS.INFO klube
 
 
Sinefilo kinas
 
2018-04-12
Kino Pavasaris 2018: „Tyli naktis“
2018-04-09
Kino Pavasaris 2018: Likimas – mano meilė
2018-04-07
Interviu su „Kino pavasario“ svečiu, režisieriumi Sean`u Bakeriu. 2 dalis: „Floridos projektas“
2018-04-01
Kino Pavasaris 2018: Labiau įsiminę festivalio filmai
2018-03-31
23-iojo „Kino pavasario“ apdovanojimų ceremonijoje paskelbti geriausi Lietuvos kino aktoriai bei festivalio filmai
2018-03-28
„Kino pavasaris“ tęsiasi Vilniuje ir Kaune: papildomi populiariausių filmų seansai
2018-03-26
Sean Baker-režisierius ir sinefilas, kurį seka 12000 skaitytojų
2018-03-24
Lietuviškų muzikinių klipų konkurse triumfavo grupė „Wolfsome“ ir režisierius Justas Ramanauskas
2018-03-19
Lietuvių filmų savaitgalis „Kino pavasaryje“
2018-03-19
Interviu su visoje Lietuvoje festivalį atidariusio filmo „Sūnaus globa“ režisieriumi ir pagrindine aktore
Visi "Sinefilo kino" straipsniai
  

Kino kritikas - superžvaigždė

Mirė garsiausias pasaulyje kino kritikas Rogeris Ebertas. Nedaug yra kino kritikų, kurie rašo savo subjektyvią nuomonę. Tuo pačiu sugeba nedemonstruoti savo stiliaus ir žinių aukštumų, bet ramiai išdėstyti įspūdžius apie filmą. Taip išdėstyti, kad perskaitę jo įspūdžius, mes sušunkame: „teisingai! Aš irgi taip maniau“.

Tokius kritikus mes mylime. Mes skaitome juos, prieš eidami į kiną. Tokių kritikų visais laikais buvo labai nedaug. Lietuvoje toks buvo Saulius Macaitis. Iš kaimyninės Rusijos, dar sovietinės kartos, toks man yra Andrejus Plachovas. Toks pasaulio kritikoje buvo amerikietis Rogeris Ebertas. Panašios kartos ir panašaus mąstymo man visos šios asmenybės. Bet Amerika yra Amerika. Jinai mėgsta žvaigždes ir šlovę.

Kino kritikai niekada patys savaime nebūna garbinami, kaip jų aprašomos žvaigždės. Rogeris Ebertas buvo įdomi išimtis. Jis buvo vienintelis kino kritikas apdovanotas Pulitzerio premija. Vienintelis palikęs savo žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje! Ir tikriausiai vienintelis, kurio vardas buvo taip plačiai išreklamuotas pasaulyje. Rogeris Ebertas, klasikinis kino recenzentas, pats tapo kino žvaigždžių sistemos dalimi.

Jis buvo kino profesionalizmo ir moralinis autoritetas žurnalistams, kino žiūrovams ir patiems kinematografininkams. Rogeris Ebertas priklausė Sauliaus Macaičio ir XX-o amžiaus vidurio kino estetų kartai. Todėl savo dievukais didysis kritikas laikė neginčijamus klasikus Orsoną Wellsą, Stanley Kubricką, Federico Felinį, J.Odzu...

Apie kiną jis pradėjo rašyti 1967-aisiais metais laikraštyje „The Chicago Sun-Times“. Per beveik 50 metų jis recenzavo neįtikėtinai daug filmų.

Rogeris Ebertas rašė ne tik palankias recenzijas. Buvo filmai, kuriems jis taikė net labai negatyvią intonaciją ir sarkazmą. Bet vistiek išliko visų numylėtiniu. Tikriausiai todėl, kad taikliu žodžiu sugebėjo perteikti savo asmeninį požiūrį į filmą, neperžengdamas Holivudui būdingo politinio korektiškumo.

Daugelio skaitytojų nuomone, kino kritikų lyderio publikacijos dažnai buvo įdomesnės už jo analizuojamus filmus. Dirbdamas labai intensyviai, Rogeris Ebertas šalia kasdienio kino repertuaro recenzento amato, sugebėjo parašyti keletą scenarijų ir išleisti 15 knygų. Jose vyravo visiškai skirtingos temos. Knyga apie Martiną Scorsezę, ryžių maisto gaminimą, žaismingas rinkinys pačių neigiamiausių recenzijų „Your movie sucks“...

Taip pat jis organizavo savo kino festivalį, kuris šiemet įvyks tradiciniu laiku, balandžio viduryje, nepaisant paties R.Eberto mirties.
Jis įrašinėjo audio komentarus apie filmus, leidžiamus DVD. Daug jo kolegų perėjo dirbti į televiziją. Rogeris Ebertas niekada neatsisakė ištikimybės spausdinamam tekstui. Nors rasdavo laiko televizijų laidoms, kuriose dažnai su kitais populiariais kino kritikais diskutuodavo apie naujus, populiarius filmus. Kino gurmanams tai buvo įdomūs proto mūšiai. Ypač, kai R.Eberto ir jo kolegų nuomonės apie filmą radikaliai skirdavosi.

Štai tipiškas pavyzdys. Rogeris Ebertas ir D.Siskel aptaria S.Kubriko filmą „Full metal jacket“. Vienas nusivylęs, kad S.Kubrikas padarė standartinį ir niekuo neišsiskiriantį filmą apie karą. Kitas priešingai. Tas pačias filmo scenas traktuoja, kaip absoliučiai novatoriškas ir filmą vadina šedevru. Štai tokia tikroji kino kritika.Kai spausdinamus leidinius ėmė spausti interneto portalai, Rogeris Ebertas rado savo vietą Twitter tinklapyje, kur jį sekė milijonai žmonių. Iki dabar egzistuoja asmeninis Rogerio Eberto tinklapis tame pačiame Sun-Times laikraščio portale.

Kritikas gyveno panašiai, kaip jo mėgiamos kino žvaigždės. Buvo alkoholis, audringas gyvenimas ir, deja, lemtinga liga. Susirgęs skydliaukės vėžiu 2002 metais Rogeris Ebertas negalėjo kalbėti ir ryti maisto. Kuriam laikui jis nustojo dirbti, bet, vyriškai kovodamas su vėžiu, pamažu suprato, kad kinas yra jo gyvenimas. Ir vėl ėmė rašyti, kaip senais laikais. Jo recenzijos neaplenkdavo beveik nė vieno naujo filmo. Pats Rogeris Ebertas lankė kino festivalius. Tiesiog sėsdavo netoli išėjimo iš kino salės. Dažnai išeidavo seanso metu, bet visą laiką grįždavo. Ir visi laukdavo jo atsiliepimų.

Visi iki šiol atsiverčia rogerebert.com tinklapį. Žiūrovai, profesionalai, kino platintojai. Dabar ten dar galima paskaityti apie filmus, rodomus Lietuvos kino teatruose šiandien. Tarkim, apie „The Host“ („Sielonešę“). Tai yra paskutinė Rogerio Eberto recenzija. Publikuota  2013 m. kovo 27-ą dieną.

Sunku priprasti, kad daugiau R.Eberto recenzijų nebus.

2013-04-07, Marijus Kulvietis
tpl/center/comments.tpltpl/center/comment.tpl
 
Vardas:
Slaptažodis:
prisiminkite mane
 
 
 
  
  1. 
 
169 107
  2. 
 
46 792
  3. 
 
24 870
  4. 
 
24 343
  5. 
 
21 493
Pelningiausių savaitgalio filmų TOP-20
 
Šiandien gimtadienius švenčia 30 asmenys:
Jon Favreau (52 m.)
Joy Bryant (42 m.)Sužinokite daugiau apie KINAS.INFO projektą Susipažinkite su KINAS.INFO darbuotojais Dirbk kartu su KINAS.INFO Reklama KINAS.INFO portale KINAS.INFO kontaktai Privatumo sąlygos, apsiribojimas nuo teisinės atsakomybės