kinas.info
Filmų duomenų bazė Aktorių duomenų bazė Režisierių duomenų bazė
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Visų Lietuvoje rodomų filmų tikslus seansų laikas
Naujienos iš kino pasaulio
Artimiausių premjerų tvarkaraštis
KINAS.INFO bendradarbių filmų recenzijos
Naujausių DVD apžvalga
Geriausi filmai, aktoriai ir režisieriai
KINAS.INFO konkursuose laimėkite prizus!
Diskutuokite KINAS.INFO klube
Atnaujinkite informaciją apie filmą!
Tonis Erdmanas
Tonis Erdmanas
Toni Erdmann
Drama / Komedija
6.8 / (Balsavo: 8)
 

 

Režisierius:
Maren Ade

Aktoriai:
Peter Simonischek
Sandra Hüller
Michael Wittenborn
Thomas Loibl
Trystan Pütter
Hadewych Minis
Lucy Russell
Ingrid Bisu
Vlad Ivanov
Victoria Cocias

Premjera: 2016

Pastatyta: Vokietija/Austrija

Filmo trukmė: 162 min.

Lietuvoje nuo: 2016-08-26

Kino studija: Komplizen Film

Sužinokite kada filmas buvo rodomas

 
Marijus Kulvietis:
Ryte mane pažadino mobilaus telefono skambutis.
„Ar Jūs esate Marijus Kulvietis?“
„Taip“.
"Ar jūs matėte naują filmą "Tonis Erdmanas"?"
"Mačiau",- atsakiau su palengvėjimu supratęs, kad trukdo ne iš mokesčių inspekcijos.  Mano bendravardis Marius iš „Opus“ laidos paprašė pasidalinti įspūdžiais apie filmą tiesioginiam eteriui. Kaip ir dauguma kinomanų esu „pelėda“ . Ryte ilgai miegu. Todėl paskubom atėmiau iš žmonos kavą ir pradėjau dėstyti  ilgą filmo pristatymą. Kai atėjo laikas pasakyti svarbiausius dalykus: Kodėl filmas vadinamas ypatinga komedija? Kuo jis yra išskirtinis? Kam žiūrovas turi būti pasiruošęs? man skirtas eterio laikas baigėsi. Todėl sėdu dabar prie kompiuterio ir skubu iki filmo premjeros Lietuvoje parašyti tai, ką norėčiau apmąstyti, besiruošiant filmo peržiūrai.

Maren Ade ir sprogstantys malūnsparniai

Filmo režisierė Maren Ade priskiriama vokiečių kino "Berlyno mokyklai". Trumpai šnekant-tai kino režisieriai, kuriems dėmesio centre turi būti paprastas žmogus, jo problemos ir išgyvenimai. Jie atsisako patrauklių efektų ir yra daug kuo panašūs į danų dogmos kūrėjus. Pagrindinis koziris -aktoriai ir jų dialogai, be komerciniam kinui būdingų triukų.

Maren Ade ypatingai tinka tokios kino krypties apibrėžimui. Ji dar jauna ir iki  "Tonio Erdmano" sėkmės šių metų Kanų festivalyje buvo sukūrusi vos du pilnametražius vaidybinius filmus. 2003 metais Maren debiutavo santūria drama „Miškas tiktai iš medžių“, pasakojančia apie jauną mokytoją, kuri niekur negali pritapti. Režisierės mama buvo mokytoja, todėl savo debiutui ji atvyko į jos mokyklą ir ten sukūrė paprastą ir aiškią istoriją. Jauna mokytoja atvažiuoja į naują gyvenamą vietą, pradeda dirbti mokykloje, kur neranda kontakto nei su jaunesniais, nei su vyresniais mokiniais. Asmeniniame gyvenime ji visaip bando rasti naujų draugų, bet visur patiria fiasko. Visiems ji yra keista prielipa, nuo kurios žmonės stengiasi kuo greičiau atsikratyti. Štai ir visas filmas, kuris technine prasme atrodo , kaip danų dogmos kinas arba mėgėjiškai nufilmuotas "home video". Bet jis jau paliko man vidinio kartėlio jausmą. Juk pažįstama situacija, kai tau norisi pabendrauti, o visi aplink taip neturi laiko.


Antrasis Maren Ade filmas „Visi kiti“, rodytas "Scanoramoje" jau buvo  ironiška ir nuodugni poros aistrų kinematografinė studija. Vienas kitą mylinčių Kriso ir Gitės santykių stebėjimas. O štai naujame filme "Tonis Erdmanas"-tėvo ir dukros santykių istorija.

Maren Ade iki šiol buvo vargiai žinoma plačiai publikai, bet kino kritikai jau paskubėjo ją lyginti su senesniojo kino klasikais. I.Bergmanu, M.Antonioniu ir amerikiečiu John Cassavetes-cinema verite stiliaus ir nepriklausomo JAV kino pionieriumi.

Būtent John Cassavetes man pirmiausia ateina į galvą, kai žiūriu Maren Ade filmus. Pastarasis filmavosi Holivudo nuotykių filmuose , kaip aktorius. Vaidino kareivius, spalvingus blogiečius, gangsterius. Bet sėdęs į režisieriaus krėslą teigė visai priešingai : "aš niekada nemačiau , kaip sprogsta malūnsparnis. Niekada nemačiau, kaip kažkam nukerta galvą. Tad kodėl turėčiau apie tai statyti filmą. Užtat aš mačiau, kaip žmonės prieina nervų krizės ribą, pasimeta gyvenime ir suprantu kodėl. Apie tai aš ir noriu filmuoti". Taip sakė John Cassavetes.
Maren Ade tikrai žino šių meistrų kūrybinius principus ir jų laikosi.

Iš ko čia juoktis?

Svarbiausias klausimas, į kurį reikia atsakyti. Jau supratote, kad  Maren Ade filmai primena  M.Antonioni ir J. Cassavetes kiną.  Bet anų vyrų filmai buvo rimtos, net depresinės dramos apie susvetimėjimą, santykių krizę , žmogaus vienatvę. Ir Maren Ade kalba apie tuos dalykus.

Pagrindinis filmo "Tonis Erdmanas" fokusas, paradoksas, razina-kad humoro priežastimi tampa tragiški dalykai. Tėvo ir dukros santykiai yra tik pirmasis filmo sluoksnis. Pagrindinė tema yra visgi susvetimėjimas šiuolaikiniame pasaulyje. Tame pasaulyje, kur nuolat skubame ir pagrindiniu gyvenimo tikslu tampa tinkamas "etiketas", elgesys savo firmos renginiuose, pasitarimuose, derybose, pristatymuose. Būtent tuo užsiima pagrindinė filmo veikėja Inesa (vokiečių aktorė Sandra Hüller), kuriai nuolat trukdo senas tėvas Vinfrydas (austrų teatro veteranas Peteris Simonischekas). Tėvo pokštai erzina, jis nuolat pasirodo  ne vietoje ir ne laiku.

Režisierė sugebėjo filmą padaryti itin paprastu, nors už to paprastumo slypi rimtas darbas. Filme nėra perdėto melodramatizmo, primityvaus moralizavimo ar baksnojimo žiūrovui pirštu. Viskas jame tikra, kaip realybės šou. Senas tėvas-vokiečių pensininkas. Lyg ir viskuo aprūpintas garbingoje senatvėje. Dukra-aukšto pilotažo verslininkė. Tačiau abu yra vieniši absurdiškų papročių ir abejotinų prioritetų pasaulyje.

Kaip išvengti nelemtos vienatvės ir prisiminti tikro gyvenimo skonį? Į tai atsakys pagrindiniai filmo herojai Vinfrydas ir Inesa perkeltine bei tiesiogine prasme nusimesdami kasdieninės rutinos slegiančius pančius.

Filmo režisierė Maren Ade pavadino savo filmą komedija. Bet ji sakė, nesitikėjusi tokio vieningo pripažinimo. Kanų festivalyje ir dabar vykstančiose "Tonio Erdmano" premjerose žmonės vieningai krenta iš juoko. Pagrindinei veikėjai uždainavus žinomą Whitney Houston šlagerį, Kanų publika atsistojo ir sukėlė ovacijas seanso metu.

Nenustebsiu, jeigu seniai apdovanojimais nelepintas Vokietijos kinas bei moters režisierės kinas šiemet pretenduos į solidžiausius metų kino prizus. Juk žmonėms patinka kino ekrane atpažinti save ir iš savęs pasijuokti. Nors tai ir juokas pro ašaras.

Marijus Kulvietis
 
Vardas:
Slaptažodis:
prisiminkite mane
 
 
 
  
  1. 
 
169 107
  2. 
 
46 792
  3. 
 
24 870
  4. 
 
24 343
  5. 
 
21 493
Pelningiausių savaitgalio filmų TOP-20
 
Šiandien gimtadienius švenčia 32 asmenys:Sužinokite daugiau apie KINAS.INFO projektą Susipažinkite su KINAS.INFO darbuotojais Dirbk kartu su KINAS.INFO Reklama KINAS.INFO portale KINAS.INFO kontaktai Privatumo sąlygos, apsiribojimas nuo teisinės atsakomybės